Достапни линкови

Обама најавува можно целосно воено повлекување од Авганистан


Американскиот претседател барак Обама му соопштил на Пентагон да се подготвува за можноста дека Соединетите Држави нема да задржат војници во Авганистан на крајот од оваа година, соопшти Белата Куќа. До ваквата порака на Обама доаѓа откако американскиот секретар за одбрана Чак Хајгел отпатува за Брисел на состанок на министрите за одбрана на НАТО, на кој ќе се расправа за Авганистан. Соединетите Држави инсистираат на билатерален договор со Авганистан за останувањето на одреден контингент американски војници во таа земја, но засега авганистанскиот претседател Хамид Карзаи одбива да го потпише.
XS
SM
MD
LG