Достапни линкови

Руски пратеници во посета на Крим


Украинските медиуми јавуваат дека руските пратеници кои денеска престојуваат на Крим ветиле оти Москва ќе ги олесни условите за русите кои живеат во Украина при добивање руски пасош. Пратениците се предводени од претседателот на Комисијата за односи со Заедницата на независни држави Леонид Слутски. На Крим главно живеат етнички руси и таму е сместена Руската Црноморска воена флота. На Крим по нередите во Киев почнаа да се интензивираат барањата за отцепување од Украина.
XS
SM
MD
LG