Достапни линкови

Нови воздушни напади во Северен Вазиристан


Северен Вазиристан
Пакистанската армија покреналa нови воздушни напади во регионот Северен Вазиристан, чија цел биле позиции и скривалишта на милитантите при што загинале најмалку 30 луѓе. Пакистанската армија ја презеде оваа воздушна офанзива откако пропаднаа нејзините напори да преговора со талибанците во тој регион во почетокот на овој месец. Пред акцијата, пакистанската влада ги повика цивилите во Северен Вазиристан да ги напуштат нивните домови.
XS
SM
MD
LG