Достапни линкови

Меркел во посета на Израел


Германската канцеларка Ангела Меркел и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
Меѓународните напори за контрола на нуклеарната програма на Иран се високо на агендата на денешните разговори меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Меркел од вчера престојува во дводневна посета на Ерусалим. Таа вели дека работа на Германија е да се обезбеди иднината на Израел. На заедничката прес-конференција синоќа, Нетанјаху изјави дека сака да разговара за начините како да се спречи Иран да развие нуклеарно оружје. Се очекува Нетанјаху и Меркел, исто така да разговараат и за мировните преговори со Палестинците кои се одвиваат со посредство на САД. Германија се противи на изградбата на нови населби од страна на Израел на окупираните палестинска територии.
XS
SM
MD
LG