Достапни линкови

Сочи:завршија Зимските олимписки игри 2014


Олимпискиот оган на Зимските олимписки игри во Сочи е изгаснат, одбележувајќи го крајот на 17 дневните наторевари.Со голем огномет и завршна церемонија на која учествуваше балетот на Бољшој театарот, со музиката на Рахмањинов и оддавање почит кон Толстој и Кандински, како и парада на спортистите, завршија олимписките игри., на Претседателот Меѓународниот олимписки комитет , Томас Бах изјави дека спортисти и гледачите "уживале во исклучителни услови." и искажа комплименти за Русија за "беспрекорна организација“Русија заврши на врвот со 33 медали - 13 од нив злато, по неа беа Норвешка и Канада. 2018 Зимските олимписки игри се одржат во Пјонгјанг, Јужна Кореја.
XS
SM
MD
LG