Достапни линкови

Ештон во посета на Киев


Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон денеска ја започнува дводневната посета на Киев на состанок со привремените лидери на земјата во врска со политичката криза и меркиет за стабилизирање на економијата на Украина. Новоименуваниот привремен претседател Олександр Турчинов вчера вети обновување на процесот со Западот - велејќи Украина дека треба да "се врати во кругот на европските земји" и " по курсот на европската интеграција." Турчинов исто така, рече и дека Киев е подготвен за дијалог со Русија ", која треба да го има предвид европскиот избор на Украина ", кој, тој се надева дека ќе биде потврден на предвремените претседателски избори на 25 мај.
XS
SM
MD
LG