Достапни линкови

Украинскиот парламент гласаше за предвремени избори


Украинскиот парламент гласаше за одржување предвремени претседателски избори на 25 мај, со образложение дека претседателот Виктор Јанукович не успел да ги исполни своите должности како претседател. Гласањето се случи откако Јанукович ги нарече настаните во Украина "државен удар", додавајќи дека тој не планира да поднесе оставка. Тој рече дека сите одлуки донесени од страна на парламентот се нелегални.
XS
SM
MD
LG