Достапни линкови

Украина - потпишан договор за решавање на кризата


Украинскиот Претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата го потпишаа договорот со кој треба да се реши политичката криза во земјата. Украинскиот Претседател Виктор Јанукович претходно соопшти дека во земјата ќе бидат одржани предвремени претседателски избори и најави уставни промени за намалување на претседателските овластувања како што беа пред 2004 година.
Тој изјави дека ќе започне процес на формирање на влада на национално единство.
XS
SM
MD
LG