Достапни линкови

Украина - демонстрантите го прифатија предлогот на Јанукович


Минстрите за надворешни работи на Германија и Полска соопштија дека Советот кој ги преставува анти владините демонстранти се согласил со предлогот на претседателот Виктор Јанукович за решавање на кризата.

Украинскиот Претседател Виктор Јануковиќ претходно соопшти дека во земјата ќе бидат одржани предвремени претседателски избори и најави уставни промени за намалување на претседателските овластувања како што беа пред 2004 година.
Тој изјави дека ќе започне процес на формирање на влада на национално единство.
Западните медиуми цитираа неименуван висок дипломат на ЕУ кој, очекува привремениот договор да биде потпишан денеска.
XS
SM
MD
LG