Достапни линкови

Поетот Ко Ун добитник на „Златниот венец“ на СВП - 2014


.
Јужнокорејскиот поет Ко Ун е добитник на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2014 година, соопшти Дирекцијата на фестивалот денеска на прес-конференција.

Ун има слава на национален поет и е меѓу најзначајните имиња на светската поезија.

Во одлуката на одборот стои дека наградата му се доделува за „…високите уметнички остварувања, особениот поетскиот израз и силината на поетскиот сензибилитет преку кој човекувањето е преточено во поетско творештво“.
XS
SM
MD
LG