Достапни линкови

Самарас и Расмусен разговарале и за проширувањето на НАТО


Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска во Атина се сретна со генералниот секретар на НАТО Расмусен, со кого меѓу другото, разговараа и за проширувањето на Алијансата, јави МИА од Атина.

По средбата, Самарас изјави дека НАТО претствува заедница на демократски вредности како што се почитување на човековите права, владеење на правото, добрососедски односи и слобода на изразување, поради што секоја нова кандидатура се оценува и секоја земја мора да ги исполни критериумите.

Расмусен, пак, се задржа на ситуацијата во Украина и го осуди крвопролевањето во земјата. Апелирам до сите инволвирани да се запре спиралата на насилство, рече тој, додавајќи дека украинската Влада има одговорност армијата да не биде вклучена.
XS
SM
MD
LG