Достапни линкови

Фејсбук го купува „WhatsApp“ за 19 милијарди долари


Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг.
Фејсбук го купува сервисот за мобилни пораки „WhatsApp“ за 19 милијарди долари во готовина и акции, соопштуваат од компанијата. Најголемата светска компанија за социјално вмрежување соопшти дека за „WhatsApp“ ќе одвојат 12 милијарди долари во акции на Фејсбук и 4 милијарди долари во готовина. Сервисот за мобилни пораки месечно има повеќе од 450 милиони активни корисници. Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, вели дека „WhatsApp“ е на добар пат да стигне до милијарда корисници.
XS
SM
MD
LG