Достапни линкови

Венизелос: Босна да се позанимава и со социјални проблеми


4.
Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во Сараево порача дека ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за зачувување на нејзината стабилност и територијалниот интегритет, како и во спроведување на реформите.

Венизелос, кој во следните шест месеци претседава со Советот на министри на ЕУ, рече дека европскиот пат на БиХ треба да се искористи и како можност за јакнење на внатрешното интегрирање на земјата, а неодамнешните масовни протести ги оцени како „показател дека државата, покрај етничките и уставните, мора сериозно да се позанимава и со проблемите од економска и социјална природа.
XS
SM
MD
LG