Достапни линкови

Иран - Продолжуваат нуклеарните разговори во Женева


Официјалните претставници на шесте светски сили и на Иран денеска ги продолжуваат нуклеарните преговори во Виена. Двете страни оценија дека разговорите се суштински.Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф кој ја предводи делегацијата од неговата земја на разговорите во Австрија изјави дека тој се надева оти Иран и светските сили може да го финализираат нуклеарниот договор до јули.Разговорите во Виена се прва рунда од преговорите на високо ниво од ноемвриската спогодба со која Техеран треба да намали дел од своите нуклеарни активности во замена за олеснување на меѓународните санкции. Како и да е во понеделникот иранскиот лидер Ајатолахот Али Хамнеи изјави дека не е оптимсит дека нуклеарните разговори ќе резултираат со одржлив договор и предупреди дека процесот не води никаде.
XS
SM
MD
LG