Достапни линкови

Во Ирак продолжуваат насилствата


Багдад
Најмалку 14 лица загинаа, а над 20 се повредени во серија експлозии во Багдад. Исто така се јавува дека најмалку 11 лица загинале а над 30 се повредени во експлозии во Хила, јужно од главниот град на Ирак.

Повеќе од 1.500 луѓе се убиени во насилствата во Ирак од почетокот на годината. Крвопролевањата се резултат на големите тензиите меѓу малцинството сунитски Арапи и мнозинството шиити и тековниот конфликт меѓу безбедносните сили и исламските бунтовници во западната провинцијата Анбар.
XS
SM
MD
LG