Достапни линкови

Почна судскиот процес против Удалцов и Развожаев


Сергеј Удалцов
Судот во Москва го отвори судскиот процес против двајца руски опозициски активисти – Сергеј Удалцов и Леонид Развожаев.
Удалцов, координатор на левичарско движење, и Развожаев се обвинети за подготовка на масовни немири во руските региони и организирање митинг против претседателот Владимир Путин во Москва во мај 2012 на кој имаше многу повредени демонстрантите и полицијци.
Развожаев е исто така обвинет за нелегално преминување на границата.
XS
SM
MD
LG