Достапни линкови

Премиерот на Шкотска со одговор до Баросо


Алкес Салмонд
Премиерот на Шкотска Алекс Салмонд изјави денеска дека ниедна земја членка на Европската Унија не се изјаснила дека би била против членството на Шкотска во Унијата. Ваквата негова изјава е реакција на ставот на претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Бараосо, кој оцени дека доколку Шкотска стане независна држава, тешко ќе стане членка на Европската Унија. Салмонд води кампања за независност на Шкотска и закажа референдум за тоа прашање за 18-ти септември годинава.
XS
SM
MD
LG