Достапни линкови

Авганистан-кандидатите за претседател одржаа дебата


Кандидатите за претседател на Авганистан
Авганистанските кандидати за претседател втор ден по ред дебатираа за нивната програма за престојните избори на 5 април. Тие зборувале за правата на жените, потребата од млади луѓе во земјата, билатералниот безбедносен договор со САД и мировните преговори со талибанците. Дебатите се организирани од јавниот сервис РТА и Сервиост на Радио Слободна Европа во земјата Радио Слободен Авганистан. Меѓу кандидатите е и братот на досегашниот претседател Хамид Карзаи, кој нема право да се кандидира за нов мандат.
XS
SM
MD
LG