Достапни линкови

Киднапираниот украински демонстрант ќе бара азил во ЕУ


Дмитро Булатов
Украинскиот опозициски активист Дмитро Булатов кој беше киднапиран и измачувам минатиот месец изјави дека можеби ќе бара политички азил во ЕУ. Тој по инциденот ја напушти земјата и сега се наоѓа во Германија, каде е подложен на медицински третман.
Булатов изјави дека не може да се врати во Украина поради кривичното обвинение против него од тамошните власти. Булатов, кој е коосновач на Аутомаидан протесната група порача и дека се сомнева оти зад неговиот напад стои проруска ориентирана група.
XS
SM
MD
LG