Достапни линкови

Продолжуваат протестите во БиХ


Протестите во БиХ
Во повеќе градови низ Босна и Херцеговина денеска продолжуваат протестите против власта. Граѓански работни група за секоја област се задолжени да состават барања кои ќе бидат понудени на властите за надминување на кризата во Федерацијата, која е најтешка по војната во 1995 година. За денеска протести се најавени во Сараево, Мостар, Тузла и Зеница.
Досегашните протести резултираа со оставка на премиери на четири кантони и над 40 министри. Протестите се одржуваат со барање за смена на власта на сите нивоа, но и за укинување на привилегиите на политичарите.
XS
SM
MD
LG