Достапни линкови

Ирак-Моктада ал Садр се повлекува од политика


Моктада ал Садр
Влијателниот шиитски свештеник Моктада ал Садр најави дека се повлекува од политиката. Неговата одлука доаѓа во време кога Ирак се подготвува за изборите во април во кои премиерот Нури ал Малики кој е противник на Садр ќе се обиде да освои уште еден мандат. Садр и неговата партија Армијата на Мехди добија на значење по американската инвазија на земјата во 2003 година. Садр се залагаше за повлекување на американските сили.
XS
SM
MD
LG