Достапни линкови

Протести против насилство во Ниш


Илустрација
Околу седум илјади жители на Ниш денеска протестираа за да се стави крај на насилствата, јави Танјуг. Демонстрантите бараат полицијата и правосудството да гo разрешат убиството на 22-годишниот студент Вук Стоилковиќ во Ниш, кој беше прободен со нож четири пати во паркот „Свети Сава“.
Најголем дел од учесниците на протестите на главниот плоштад биле студенти и средношколци. Протестот започнал со едноминутно молчење во спомен на Стоилковиќ и сите жртви во слични трагични инциденти.
XS
SM
MD
LG