Достапни линкови

Судири на полицијата и демонстрантите во Црна Гора


Илустрација
Црногорската полиција денеска се судрила со демонстрантите кои се обиделе да го пробијат кордонот пред зградата на Владата. Демонстрантите фрлале со камења, на што полицијата одговорила со употреба на солзавец. Во судирите бил повреден најмалку еден полицаец.
Протестите ги организирала Фејсбук групата „Револуција во Црна Гора - сите на улица“. Тие бараат смена на актуелната власт, по примерот на настаните во Босна и Херцеговина и оставка на сите пратеници во црногорскиот Парламент.
XS
SM
MD
LG