Достапни линкови

Притворени демонстранти во Казахстан


Притворањето на демонстранти во Казахстан
Казахстанската полиција притворила некои од демонстрантите на протестите во Алмати против девалвација на националната валута. Новинската агенција Интерфакс јави дека околу 50 демонстранти се собрале на главниот плоштад поради одлуката на Владата да ја девалвира својата валута наспроти доларот. Демонстрантите откако го пробиле полицискиот кордон се упатиле кон градското собрание, каде некои од нив биле уапсени. Се уште не се знае колку од демонстрантите биле уапсени.
XS
SM
MD
LG