Достапни линкови

САД размислуваат за итни чекори за Сирија


Американскиот претседател Барака Обама
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон размислува дали да преземе итни чекори со цел да се изврши притисок врз сириските власти и да се подобрат хуманитарните услови во земјата. Говорејќи за време на средбата во Калифорнија со јорданскиот крал Абдула Втори тој порача дека не очекува проблемот со Сирија да се реши за кратко време.
Во меѓувреме денеска во Женева ќе се одржи втората рунда од мировните преговори за Сирија. Но, делегатите кои учествуваат вчера соопштија дека преговорите се наоѓаат во ќор сокак.
XS
SM
MD
LG