Достапни линкови

Италијанскиот премиер му ја предаде оставката на претседателот


Италијанскиот премиер Енрико Лета денеска му ја предаде оставката на претседателот Џорџо Наполитано. Лета беше 10 месеци на чело на лабавата владина централно – десничарска коалиција, која не успеа да ја олесни економската криза во земјата. Претседателот Наполитано сега ги почнува консултациите со политичките лидери за избор на нов мандатар.
XS
SM
MD
LG