Достапни линкови

Џон Кери во посета на Кина


February 14, 2014
Американскиот секретар за одбрана Џон Кери ја предупреди Кина да не превзема унилатерални потези како што е новата одбрамбена воздушна зона над спорните острови во Источно кинеско море. На прес конференција во Пекинг, Кери оцени дека таквите потези се закана за регионалната стабилност во време кога има тензии меѓу Кина и Јапонија во врска со тие острови. Кери во Пекинг се состана со кинескиот претседател Хи Џинпинг. Во врска со Северна Кореја, Кери нагласи дека со кинеските лидери се согласиле дека е потребна денуклеаризација на Корејскиот полуостров.
XS
SM
MD
LG