Достапни линкови

Кери во посета на Кина


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ќе се сретне со претставници на кинеските власти во Пекинг, во обид да помогне во рестартирањето на преговорите за нуклеарно разоружување меѓу Кина и Северна Кореа. Истовремено, Кери ќе побара Кина да се повлече од неколку агресивни чекори кои ги превзема во територијалниот спор со помалите соседни земји. Во четвртокот Кери се сретна со министерот за надворешни работи на Јужна Кореа и го поздрави оновувањето на преговорите на високо ниво меѓу Јужна и Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG