Достапни линкови

Потрага по избегани затвореници во Јемен


Властите во Јемен трагаат по избегани затвореници откако милитанти ослободија деветнаесетмина осудени терористи на Ал Каеда од централниот затвор во Сана. Новинската агенција Саба јави дека напаѓачите детонирале автомобил бомба во близина на затворот во четвртокот. Терористите упаднале во затворот низ дупката создадена од експлозијата и убиле седуммина затворски стражари при обидот за ослободување на затворениците. Најмалку тројца вработени во затворот се приведени под сомненија дека им помагале на напаѓачите.
XS
SM
MD
LG