Достапни линкови

Ограничено усвојувањето руски деца во земји со геј бракови


Рускиот премиер Дмитриј Медведев ја потпиша владината резолуција со која се ограничува усвојувањето руски деца од страна на граѓаните на земјите во кои хомосексуалните бракови се легални.
Русија лани донесе контроверзен закон кој забранува промоција на геј "пропаганда" на малолетни лица. Усвојувањето на законот, предизвика критики од страна на домашни и меѓународни организации за човекови права.
XS
SM
MD
LG