Достапни линкови

Одложена посетата на Кaримов на Прага


Ислам Каримов
Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов ја одложи официјална посета на Чешка која беше закажана за следната недела.

Чешкиот неделник „Респект“ го цитира министерот за надворешни работи Љубомир Заоралек кој тоа го потврди.

Посетата беше критикуван од група за човекови права поради обвинувањата за тортура и затворање на политичките противници во Узбекистан.
XS
SM
MD
LG