Достапни линкови

Турско-авганистанско-пакистански самит во Анкара


Лидерите на Турција, Авганистан и на Пакистан ќе се состанат денеска во Анкара. Домаќин на самитот е турскиот претседател Абдула Ѓул, а на него ќе учествуваат и претседателот на Авганистан Хамид Карзаи и пакистанскиот премиер Наваз Шариф. Тоа ќе биде осми ваков состанок од 2007 година.
Разговорите ќе бидат фокусирани врз прашања од безбедноста, економската соработка и образованието.
XS
SM
MD
LG