Достапни линкови

Суштински напредок во дијалогот Белград - Приштина


Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави денеска во Брисел дека во дијалогот со српскиот премиер Ивица Дачиќ бил постигнат суштински напредок во врска со спогодбата за правосудството и оти во наредните денови стручњаците ќе ги довршат техничките прашања. Тачи најави дека тој и Дачиќ за неколку дена повторно ќе дојдат во Брисел. Денешната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина почна со средбата на премиерите Тачи и Дачиќ со шефицата на Еу за надворешна политика Кетрин Ештон.
XS
SM
MD
LG