Достапни линкови

Бугарската влада го „преживеа“ гласањето за недоверба


Бугарската влада денеска „преживеа уште едно гласање за недоверба што го предложи опозицијата, која ја обвинува дека не успеала да се справи со големиот прилив бегалци и раст на криминалот. Од 240 пратеници во парламентот, предлогот за изгласување недоверба го отфрлија 116 пратеници, додека 93 беа „за“. Ова е трет пат Владата на премиерот Пламен Орешарски да „преживее“" гласање недоверба од мај минатата година, кога беше избрана.
XS
SM
MD
LG