Достапни линкови

Изнесено ново количество хемиски материјал од Сирија


Организацијата за забрана на хемиското оружје, која ги надгледува напорите за уништување на ваквиот вид сириско оружје, денеска соопшти дека норвешки товарен брод изнесол хемиски материјал од Сирија. Норвешкиот брод бил во придружба на бродови од Кина, Данска и Русија. Сирија веќе еден месец доцни во испорачувањето на материјалот, но уверува дека ќа биде исполнет рокот за уништување на нејзиното хемсико оружје, односно 30 јули оваа година. Во меѓувреме, во Женева денеска почна нова рунда разговори меѓу сириската влада и опозицијата за крај на конфликтот во таа земја.
XS
SM
MD
LG