Достапни линкови

Министерски состанок на ЕУ за Украина во Брисел


Кетрин Ештон
Министрите за надворешни арботи на ЕУ во Брисел започнаа состанок на кој главта тема е ситуацијата во Украина, како и состојбите со Источното Партнерство.
Во Брисел ќе биде одржан и годишниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и на државите - кандидати за членство: Македонија, Исланд, Црна Гора, Србија и Турција на кој на покана од високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Кетрин Ештон ќе присуствува и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Главна тема на состанокот ќе биде Јужното и Источното соседство на ЕУ.
XS
SM
MD
LG