Достапни линкови

Во Сирија убиени 40 луѓе при напад на екстремисти


Во сириското село Маан на шиитската секта Алвити околу 40 луѓе биле убиени во напад извршен од сунитски исламски екстремисти. Како што пренесе сириската обсерваторија за човекови права со седиште во Британија станува збор за 20 цивили, меѓу кои жени и деца, и 20 про - владини борци. Семејството на претседателот Башал ал Асад потекнува од оваа секта.
XS
SM
MD
LG