Достапни линкови

Балочистан - кренат во воздух гасоводот


Сепаратистите во пакистанската провинција Балочистан дигнале во воздух три краци на гасоводот поради што милиони луѓе во Пунџаб ќе останат најмалку два дена без снабдување со овој енергенс.

Балуичистанската Републиканска Армија, која се бори и против искористувањето на минералните ресурси на оваа провинција, ја превзеде одговорноста за нападот.

На југот на Пакистан во Карачи пак, вооружено лице убило осум и ранило десет луѓе на религиозен собир на суфистите. Нивбните џамии се честа мета на напади од сунитските муслимани.
XS
SM
MD
LG