Достапни линкови

Украина - најавени нови протести по средбата Путин -Јанукович


Анти владините демонстранти во Украина се подготвуваат да одржат нови масовни демонстрации денеска откако претседателот Виктор Јанукович се врати во Киев од Сочи каде имаше разговори со рускиот претседател Владимир Путин. Денешните протести треба да почната напладне на Плоштадот на незвисноста во Киев со молитви на верските лидери.Јанукович се сретна со Путин на маргините на Зимските Олимписки игри во Сочи. Оваа средба дојде во истовреме додека Украинската опозиција го интензивираше притисокот за Уставни реформи и рани избори во земјата.Засега нема датали од разговорите Путин -Јанукович.Потрпаролот на Јанукович изјави дека тоа не била официјална билатерална средба.Се очекуваше Јанукович да разговара со Путин во врска со 15 те милијарди долари чија испорака Русија ја замрзна до формирањето на новата влада.
XS
SM
MD
LG