Достапни линкови

Во Бихаќ повторно протести,собирања и во Сараево


Околу две илјади граѓани на Бихаќ денеска повторно се собраа на Градскиот плоштад и бараа целосна оставка од Владата на Унско-санскиот кантон. Демонстрaнтите од Градскиот плоштад тргнаа кон зградата нa кантоналната Влада,каде што ги пречекаа полициски кордони. Демонстрaнтите извикуваа „Карaдци“ и „Бaраме остaвка“ и ги каменуваа полицајците. Медиuмите јавуваат дека во градот пристигнуваат и граѓани од другите кантони.Полицијата запленила извесна количина подготвени молотови коктели. Во останатите градови на Босна и Херцеговина е мирно ,освен во Сарево каде се собраа 50 тина граѓани кои пред Владата на Кантонот Сарево извикуваа „Убијци“, „Крадци „.
XS
SM
MD
LG