Достапни линкови

САД со нови санкции против Иран


САД најавија нови санкции против компании и индивидуи во Европа и Блискиот исток кои имале бизнис врски со Иран и покрај меѓународните санкции. Според соопштението, засегнати од одлуката ќе бидат оние кои играле клучна улога во поддршката на иранската нуклеарна програма.
Иранските власти ветија дека ќе ги сопрат нуклеарните активности и дека ќе доволат да биде изврешна инспекција во нуклеарните постројки за да бидат намелени санкциите против земјата.
XS
SM
MD
LG