Достапни линкови

Ерменија - протести против пензиски реформи


Во Ерменија, денеска демонстрации против новиот закон за пензиски реформи.
На улиците на главниот град Ереван стотици демонстранти дистрибуираа флаери и маршираа до зградата Државната комисија за јавни приходи, каде што се судрија со полицијата.
Опозициските партии ја оспоруваат уставноста на законот, кој бара вработените да учествуваат со дополнителни 5 проценти од нивните плати во приватни пензиски фондови.
XS
SM
MD
LG