Достапни линкови

Иран го убедува Западот дека не произведува нуклеарно оружје


Иран соопшти дека би можел да го модифицира планираниот нуклеарен реактор со цел да ја отстрани загриженоста на Западот во врска со нукеарната програма. Претседателот на иранската Агенција за атомска енергија, Али Акбар Салех изјави за државната телевизија дека реакторот Арак ќе произведува помалку плутониум. Западот смета дека тој реактор продуцира плутониум кој може да биде употребен за атомска бомба.
XS
SM
MD
LG