Достапни линкови

Северна Кореја против воените вежби на Јужна со САД


Северна Кореја се закани дека ќе го прекине договорот за спојување на смејствата меѓу двете Кореји доколку Јужна Кореја не ги откаже планираните воени вежби со Соединетите Држави. Двете Кореји вчера се согласија да им дозволат на семејствата, кои останаа поделени за време на Корејската војна, да се сретнат на 5 дена кон крајот на овој месец. Тоа ќе биде прва ваква средба од 2010-та година. За кон крајот на месецов се предвидени и редовните заеднички воени вежби на Јужна Кореја со Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG