Достапни линкови

Дваесет години од нападот во сараевско Маркале


Во Сараево е одбележана 20 годишнината од страдањата на пазарот Маркале кога од граната истрелана од позициите на војската на Република Српска загинале 68 луѓе, а 144 други биле рфанети. Овој ден се одбележува како Ден на сеќавање на загинатите во војната во Босна. За ова злосторство, меѓу другото, пред Хашкиот трибунал одговараат и обвинетите Радован Караџиќ и Ратко Младиќ.
XS
SM
MD
LG