Достапни линкови

Путин: Сочи е подготвен за Олимпијадата


Рускиот претседател Владимир Путин денеска го посети Олимпиското село и објави дека Русија е целосно подготвена да биде домаќин на Зимските олимписки игри Во Сочи денеска пристига и Олимпискиот факел кој помина над 65 илјади киломтери, а се најде и на Северниот пол, како и во Вселената. Путин исто така ги охрабри руските оилмпијци, наведувајќи дека нивната татковина верува во нив. Рускиот тим имаше разочарувачки успех на претходната Олимпијада во Ванкувер кога освои само три златни медали. За подготовките на Олимпијадата Русија потроши над 50 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG