Достапни линкови

Серија бомби во Багдад


Повеќе автомобили бомби експлодираа во близина на силно обезбедуваната „Зелена зона“ во Багдад, при што загинаа најмалку 22 лица.
Во Зелената зона се сместени владините инситуции и неколку западни амбасади. Една од бомбите била активирана спроти Министерството за надворешни работи. Друг автомобил бил управуван од бомбаш-самоубиец, кој се разнесол пред еден ресторан. Уште една експлозија одекна во централниот дел на Багдад.
Овие напади ја зголемија загриженоста во врска со способноста на Ирак да се справи со безбедноста која се влошува во целата земја.
XS
SM
MD
LG