Достапни линкови

Ѓукановиќ: Црна Гора има шанси да добие покана за НАТО


Мило Ѓукановиќ
Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека никој не може да каже дали Црна Гора на следниот самит на НАТО ќе добие покана за членство во Алијансата. Сепак, според него, големи се шансите тоа и да се случи. Ѓукановиќ во интервју за Радио Црна Гора го повтори уверувањето дека неговата земја до самитот, закажан за сепетември годинава во Британија, ќе стори се за да ја заслужи поканата за членство, но додаде дека тоа нема да зависи само од Црна Гора.
XS
SM
MD
LG