Достапни линкови

Амбасадорот на САД во Москва заминува од функцијата


Мајкл Мекфол
Американскиот амбасадор во Русија Мајкл Мекфол денеска на неговиот блог соопшти дека ќе замине од таа функција по Зимските Олимписки игри во Сочи. Тој исто така најави и напуштање од администрацијата на претседателот Барак Обама. Мекфол е главниот архитект на политиката на ресетирање на односите меѓу Соединетите држави и Русија. Сепак неговата активност во Москва, често пати беше критикувана од руските официјални претставници.
XS
SM
MD
LG