Достапни линкови

Тајни контакти на авганистанските власти со талибанците


Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи имал тајни контакти со претставници на талибанците за можен мировен договор. Портпаролот на претседателот Ејмал Фаизи за весникот „Њујорк тајмс“ изјави дека разговорите почнале во минатиот октомври на талибанска иницијативе и оти продолжуваат и натаму. Во извештајот се додава дека конатктите се одвивале без вклученост на американците или на некои други западни претставници.
XS
SM
MD
LG